Biblioteka Narodowa opublikowała swoje coroczne, ale na razie cząstkowe badania czytelnictwa. Zaskoczeń nie ma.
Redakcja francuskiego tygodnika „Le Nouvel Obs” zaprosiła Hervé Le Telliera, by stanął do zawodów z ChatGPT na krótkie opowiadanie kryminalne.
Marcin Wicha, Marek Bieńczyk i Stanisław Łubieński w nowych książkach zabierają nas na wędrówkę po Warszawie, odnajdują peryferie pośrodku miasta i piękno miejsc niepozornych.
Będąc ostatnimi czasy częścią intensywnej wymiany zdań o zawodzie pisarza i jego należnych dochodach, często miewam przed oczyma słowo „system”.
Przy okazji sprawy „Chłopek” konflikt wokół finansów pisarzy wrócił w jeszcze gorętszej odsłonie. Literaci okładają się z wydawcami. Tymczasem pewni zysku dystrybutorzy śpią spokojnie, a branża energię przeznacza na walkę zamiast na zmiany systemowe.
Przeinaczano go i zmyślano. Dziś są w Polsce ulice Stanisława Witkacego, bo ktoś nie sprawdził, jak się nazywał. Taka postać to obiekt manipulacji, a nawet fałszerstw – mówi Przemysław Pawlak, autor biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Nie przeszkadzają mi fabularne zmiany w polskich i innych serialach. Jak ktoś chce oryginał, może zawsze sięgnąć po książkę – mówi Harlan Coben, twórca bestsellerowych thrillerów, jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich.
Obrońcy zanikającego pisma odręcznego przekonują, że wraz z nim tracimy nasze człowieczeństwo i kontakt z przodkami. Eksperci od komunikacji – że wręcz przeciwnie.
Jednym z patronów 2025 r. jest Stefan Żeromski, którego stulecie śmierci przypada w listopadzie. Jego ostrzeżenia i zadania dla Polski są ciągle aktualne.
Żeby żyć w Polsce z pisania, pisarz i pisarka muszą być jak gwiazdy rocka. Zaistnieć, ruszyć w trasę, ściągać tłumy. Nie zaszkodzi stypendium. Albo etat.